Skip to content

305 Pond RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2000

Last Sale Price
$289,900
Last Sale Date
May 27, 2004

Property Information

Block5413
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,699
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,200
29%
Improvement Value:$156,400
71%
Total Assessment$221,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,432+0.2%
2024$7,419-0.4%
2023$7,450+1.8%
2022$7,315+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$289,900

To:

Sq Ft1,699DeedBook 7749, Page 53291

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 7009, Page 9463

Property Built

Built

Year Built: 2000