Skip to content

329 Sea Pine DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2015

Last Sale Price
$534,000
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block5419
Lot29
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,400
19%
Improvement Value:$213,800
81%
Total Assessment$264,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,861+0.2%
2024$8,845-0.4%
2023$8,882+1.8%
2022$8,721+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$534,000

To:

Sq Ft2,112DeedBook 15806, Page 37726

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,112DeedBook 14563, Page 8548

Property Sale

Sale
$268,436

From:

To:

Sq Ft2,112DeedBook 13899, Page 27468Recorded5/11/2015

Property Sale

Sale
$64,250

From:

To:

DeedBook 13855, Page 5414Recorded2/5/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$818,400
DeedBook 12846, Page 44324

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534