Skip to content

209 Lander RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$220,490
Last Sale Date
Apr 30, 2004

Property Information

Block5420
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,394
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,900
19%
Improvement Value:$205,300
81%
Total Assessment$253,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,492+0.2%
2024$8,477-0.4%
2023$8,513+1.8%
2022$8,358+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$220,490

To:

Sq Ft2,394DeedBook 7729, Page 43692

Property Built

Built

Year Built: 2003