Skip to content

2 Butler RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Dec 4, 2018

Property Information

Block5423
Lot17
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,698
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,100
25%
Improvement Value:$143,400
75%
Total Assessment$191,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,423+0.2%
2024$6,411-0.4%
2023$6,438+1.8%
2022$6,321+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,698DeedBook 14533, Page 63078

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,698DeedBook 13758, Page 30341Recorded5/28/2014

Property Sale

Sale
$184,990
DeedBook 7699, Page 28860

Property Built

Built

Year Built: 2003