Skip to content

43 Burnside DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$405,000
Last Sale Date
Apr 12, 2024

Property Information

Block5425
Lot29
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,000
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,900
22%
Improvement Value:$165,700
78%
Total Assessment$213,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,914+0.2%
2024$6,901-0.4%
2023$6,931-1.7%
2022$7,051+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$405,000

To:

DeedBook 15589, Page 20303

Property Sale

Sale
$245,000

To:

Sq Ft2,000DeedBook 14708, Page 60701Recorded12/10/2019

Property Sale

Sale
$335,000

To:

Property Sale

Sale
$279,999

To:

DeedBook 2004, Page 10425

Property Built

Built

Year Built: 2004