Skip to content

45 Burnside DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2004

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2024

Property Information

Block5425
Lot30
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,698
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,000
24%
Improvement Value:$153,300
76%
Total Assessment$201,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,752+0.2%
2024$6,740-0.4%
2023$6,768+1.8%
2022$6,645+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$211,440

To:

DeedBook 7861, Page 99985

Property Built

Built

Year Built: 2004