Skip to content

7044 Ridge AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2006

Last Sale Price
$495,000
Last Sale Date
Apr 27, 2023

Property Information

Block5436
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,280
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,700
13%
Improvement Value:$322,600
87%
Total Assessment$372,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,487+19.0%
2024$10,490-2.7%
2023$10,785+1.8%
2022$10,590+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$495,000

To:

Sq Ft3,280DeedBook 15439, Page 23900

Property Sale

Sale
$318,500

From:

To:

Sq Ft3,280DeedBook 14271, Page 38735Recorded7/12/2017

Property Sale

Sale
$286,500
DeedBook 13613, Page 38431

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 12888, Page 67999

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$12,844,000
DeedBook 7663, Page 10534