Skip to content

107 Garnett LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Jul 20, 2019

Property Information

Block5437
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,594
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
25%
Improvement Value:$143,700
75%
Total Assessment$191,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,426+0.2%
2024$6,415-0.4%
2023$6,442+1.8%
2022$6,325+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook 14652, Page 41508

Property Sale

Sale
$248,695

To:

DeedBook 12142, Page 534

Property Built

Built

Year Built: 2003