Skip to content

77 Burnside DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Mar 26, 2019

Property Information

Block5421
Lot20
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,588
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,900
25%
Improvement Value:$143,000
75%
Total Assessment$190,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,153+0.2%
2024$6,141-0.4%
2023$6,168+1.9%
2022$6,052-1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$210,000

To:

DeedBook 14585, Page 17124

Property Sale

Sale
$178,840

To:

DeedBook 7574, Page 12610

Property Built

Built

Year Built: 2003