Skip to content

3400 Bargaintown RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2019

Property Information

Block5507
Lot20
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page22

Building Details

Building Class16
Description1SCB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,596
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,800
33%
Improvement Value:$95,100
67%
Total Assessment$141,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,759+0.2%
2024$4,751-0.4%
2023$4,771+1.8%
2022$4,684+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1940