Skip to content

12 Orchard RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1988

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 18, 2020

Property Information

Block3801
Lot37
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17A

Building Details

Building Class16
Description1.5SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,120
Acreage0.69

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,500
15%
Improvement Value:$261,700
85%
Total Assessment$308,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,337+0.2%
2024$10,319-0.4%
2023$10,362+3.3%
2022$10,032+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$185,000

To:

DeedBook 7247, Page 59581

Property Built

Built

Year Built: 1988