Skip to content

327 Discovery LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 30, 2024

Property Information

Block5602
Lot19
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,442
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,800
33%
Improvement Value:$152,700
67%
Total Assessment$229,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,697+0.2%
2024$7,684-0.4%
2023$7,716+1.8%
2022$7,576-1.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$335,000
Sq Ft2,442DeedBook 15211, Page 18615Recorded4/18/2022

Property Sale

Sale
$335,000

To:

DeedBook 15211, Page 18615

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft2,442DeedBook 14590, Page 18916Recorded4/9/2019

Property Built

Built

Year Built: 1973