Skip to content

305 Knollwood DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1978

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 21, 2010

Property Information

Block5605
Lot3
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23L

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,321
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,800
29%
Improvement Value:$183,100
71%
Total Assessment$257,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,650+0.2%
2024$8,634-0.4%
2023$8,671+1.8%
2022$8,513+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 6801, Page 27417

Property Built

Built

Year Built: 1978