Skip to content

334 Discovery LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1972

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Sep 2, 2020

Property Information

Block5606
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,561
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
44%
Improvement Value:$94,100
56%
Total Assessment$168,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,665+0.2%
2024$5,655-0.4%
2023$5,678+6.6%
2022$5,325+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,561DeedBook 14856, Page 47367Recorded9/16/2020

Property Built

Built

Year Built: 1972