Skip to content

309 Dorchester DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1985

Last Sale Price
$217,000
Last Sale Date
Oct 8, 2013

Property Information

Block5606
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23L

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,555
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$74,800
29%
Improvement Value:$180,800
71%
Total Assessment$255,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,573+0.2%
2024$8,557-0.4%
2023$8,593+1.8%
2022$8,437+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$217,000

To:

Sq Ft2,555DeedBook 13671, Page 65977

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 6725, Page 293

Property Sale

Sale
$167,000
DeedBook 5546, Page 71

Property Built

Built

Year Built: 1985