Skip to content

219 Central AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1954

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
May 21, 2004

Property Information

Block5610
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,652
Acreage0.91

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,200
32%
Improvement Value:$102,600
68%
Total Assessment$149,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,024+0.2%
2024$5,015-0.4%
2023$5,036+1.8%
2022$4,945+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,652DeedBook 7748, Page 52681

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 6644, Page 38

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 6520, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1954