Skip to content

14 Allison PlaceEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 25, 2012

Property Information

Block5611
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23M

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$32,200
21%
Improvement Value:$121,100
79%
Total Assessment$153,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,142+0.2%
2024$5,132-0.4%
2023$5,154+1.8%
2022$5,060+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$135,500
DeedBook 7328, Page 96018

Property Sale

Sale
$86,900
DeedBook 5555, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1990