Skip to content

18 Allison PlaceEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1990

Last Sale Price
$179,000
Last Sale Date
Oct 8, 2020

Property Information

Block5611
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23M

Building Details

Building Class37
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,500
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,900
20%
Improvement Value:$121,100
80%
Total Assessment$151,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,065+0.2%
2024$5,055-0.4%
2023$5,077+1.8%
2022$4,985+2.8%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$179,000

To:

DeedBook 14884, Page 56583

Property Sale

Sale
$179,000

From:

To:

Sq Ft1,500DeedBook 14884, Page 56583Recorded11/4/2020

Property Sale

Sale
$180,000

To:

DeedBook 2004, Page 4156

Property Sale

Sale
$83,900

To:

DeedBook 5522, Page 201

Property Built

Built

Year Built: 1990