Skip to content

109 Grange Cross LaneEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Mar 18, 2004

Property Information

Block5612
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23M

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,566
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,300
23%
Improvement Value:$142,300
77%
Total Assessment$185,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,225+0.2%
2024$6,214-0.4%
2023$6,240+1.8%
2022$6,127+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$137,400
DeedBook 5675, Page 233

Property Built

Built

Year Built: 1994