Skip to content

10 Diamond DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1989

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jul 17, 2021

Property Information

Block5817
Lot18
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.74

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,200
33%
Improvement Value:$131,100
67%
Total Assessment$196,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,584+0.2%
2024$6,572-0.4%
2023$6,600+1.8%
2022$6,480+2.8%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$227,500

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 14446, Page 32624Recorded6/20/2018

Property Sale

Sale
$205,000

To:

DeedBook 13314, Page 42124

Property Sale

Sale
$280,000

To:

DeedBook 12682, Page 78847

Property Sale

Sale
$2,476,600

To:

DeedBook 7170, Page 25911

Property Sale

Sale
$160,500

To:

Property Built

Built

Year Built: 1989