Skip to content

6 Bartlett BlvdEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1990

Last Sale Price
$197,900
Last Sale Date
Oct 24, 2003

Property Information

Block5612
Lot19
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23M

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,818
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,700
23%
Improvement Value:$146,800
77%
Total Assessment$190,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,389+0.2%
2024$6,378-0.4%
2023$6,405+1.8%
2022$6,288+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$197,900

To:

Sq Ft1,818DeedBook 7598, Page 26504

Property Sale

Sale
$126,000
DeedBook 5914, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1990