Skip to content

1 Erma DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 4, 2018

Property Information

Block5701
Lot5
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,716
Acreage1.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$48,500
20%
Improvement Value:$190,600
80%
Total Assessment$239,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,019+0.2%
2024$8,005-0.4%
2023$8,039+1.8%
2022$7,893+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 13271, Page 17038

Property Built

Built

Year Built: 1998