Skip to content

423 Delaware AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$175,000
Last Sale Date
Jul 15, 2014

Property Information

Block5801
Lot2
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,560
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,800
30%
Improvement Value:$122,000
70%
Total Assessment$174,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,863+0.2%
2024$5,852-0.4%
2023$5,877+1.8%
2022$5,770+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$175,000

To:

Sq Ft1,560DeedBook 13780, Page 40696

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 13575, Page 22046

Property Sale

Sale
$111,000
DeedBook 5073, Page 328

Property Built

Built

Year Built: 1975