Skip to content

238 Leap StreetEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 26, 2013

Property Information

Block5801
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,789
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
26%
Improvement Value:$152,400
74%
Total Assessment$204,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,869+0.2%
2024$6,857-0.4%
2023$6,885+1.8%
2022$6,760+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 6208, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1978