Skip to content

509 Delaware AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Last Sale Date
Dec 20, 2023

Property Information

Block5804
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage---
Acreage6.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$141,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,729+0.2%
2024$4,721-0.4%
2023$4,740+1.8%
2022$4,654+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 15491, Page 41255Recorded9/26/2023

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 14899, Page 61128Recorded11/30/2020

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 7489, Page 65892