Skip to content

104 Bridle Path DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$540,000
Last Sale Date
Aug 8, 2023

Property Information

Block5810
Lot36
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage3,266
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
18%
Improvement Value:$256,000
82%
Total Assessment$312,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,471+0.2%
2024$10,452-0.4%
2023$10,496+1.8%
2022$10,306+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$540,000

To:

DeedBook 15482, Page 38201

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft3,266DeedBook 13649, Page 55091Recorded9/3/2013

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 7260, Page 64637

Property Built

Built

Year Built: 2001