Skip to content

106 Bridle Path DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$389,000
Last Sale Date
Apr 14, 2021

Property Information

Block5810
Lot35
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage3,122
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,200
17%
Improvement Value:$271,600
83%
Total Assessment$327,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,994+0.2%
2024$10,975-0.4%
2023$11,021+1.8%
2022$10,821+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$389,000

To:

DeedBook 15080, Page 52448

Property Sale

Sale
$257,000

To:

DeedBook 7246, Page 59102

Property Built

Built

Year Built: 2001