Skip to content

120 Bridle Path DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 22, 2008

Property Information

Block5811
Lot25
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,672
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,200
20%
Improvement Value:$223,200
80%
Total Assessment$278,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,338+0.2%
2024$9,321-0.4%
2023$9,360+1.8%
2022$9,190+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$197,900
DeedBook 7186, Page 32550

Property Sale

Sale
$177,000
DeedBook 7014, Page 11301

Property Built

Built

Year Built: 2001