Skip to content

24 Emerald DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2003
Other Exempt

Last Sale Price
$273,200
Last Sale Date
May 6, 2004

Property Information

Block5815
Lot20
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description15F
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage3,294
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,000
20%
Improvement Value:$260,100
80%
Total Assessment$324,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2011$8,471+2.4%
2010$8,274+4.2%
2009$7,942+6.8%
2008$7,439+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$273,200

To:

Sq Ft3,294DeedBook 7749, Page 53503

Property Sale

Sale
$270,000
DeedBook 7561, Page 4532

Property Built

Built

Year Built: 2003

Property Sale

Sale
$1,152,000
DeedBook 7248, Page 60060