Skip to content

594 Zion RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1945

Last Sale Price
$190,000
Last Sale Date
May 19, 2022

Property Information

Block5820
Lot55
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage616
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
45%
Improvement Value:$64,800
55%
Total Assessment$117,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,938+0.2%
2024$3,931+19.9%
2023$3,278+1.8%
2022$3,218+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$190,000

To:

Sq Ft616DeedBook 15271, Page 37778

Property Sale

Sale
$105,000

From:

To:

Sq Ft616DeedBook 14826, Page 37732Recorded7/24/2020

Property Sale

Sale
$95,000

To:

Sq Ft616

Property Built

Built

Year Built: 1945