Skip to content

35 Diamond DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1992

Last Sale Price
$196,500
Last Sale Date
Jan 30, 1992

Property Information

Block5926
Lot12
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,512
Acreage1.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$67,300
26%
Improvement Value:$191,900
74%
Total Assessment$259,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,694+0.2%
2024$8,678-0.4%
2023$8,714+1.8%
2022$8,556+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$196,500

To:

Sq Ft2,512DeedBook 5325, Page 160

Property Built

Built

Year Built: 1992