Skip to content

11 North Mt.Airy AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975
Other Exempt

Last Sale Price
$268,000
Last Sale Date
Mar 26, 2020

Property Information

Block5932
Lot10
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23J

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,528
Acreage2.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$63,900
27%
Improvement Value:$172,600
73%
Total Assessment$236,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,932+0.2%
2024$7,918-0.4%
2023$7,951+1.8%
2022$7,807+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$268,000

To:

DeedBook 14773, Page 19935

Property Built

Built

Year Built: 1975