Skip to content

7 North Mt.Airy AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1972

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block5932
Lot4
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23J

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,775
Acreage1.85

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$61,400
26%
Improvement Value:$173,400
74%
Total Assessment$234,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,875+0.2%
2024$7,861-0.4%
2023$7,894+1.8%
2022$7,751+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1972