Skip to content

7209 Fernwood AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 10, 1999

Property Information

Block5955
Lot9
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,932
Acreage1.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,600
29%
Improvement Value:$130,100
71%
Total Assessment$182,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,128+1.3%
2024$6,050-0.4%
2023$6,075+1.8%
2022$5,965+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1987