Skip to content

6074 English Creek AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$102,900
Last Sale Date
Nov 14, 1997

Property Information

Block6001
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,560
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,600
35%
Improvement Value:$116,900
65%
Total Assessment$179,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,020+0.2%
2024$6,010-0.4%
2023$6,035+1.8%
2022$5,925+2.8%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$102,900

To:

Sq Ft1,560DeedBook 6215, Page 212