Skip to content

30 Marshall DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2001

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Nov 3, 2005

Property Information

Block6003
Lot55
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,470
Acreage0.76

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,200
18%
Improvement Value:$316,900
82%
Total Assessment$388,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,017+0.2%
2024$12,994-0.4%
2023$13,048+1.8%
2022$12,811+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$520,000

To:

Sq Ft3,470DeedBook 12186, Page 18243

Property Sale

Sale
$334,130
DeedBook 7126, Page 4292

Property Built

Built

Year Built: 2001