Skip to content

217 Granville CircleEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2002

Last Sale Price
$424,000
Last Sale Date
Jun 29, 2010

Property Information

Block6004
Lot13
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,688
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,500
19%
Improvement Value:$301,100
81%
Total Assessment$372,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,497+0.2%
2024$12,475-0.4%
2023$12,527+1.8%
2022$12,300+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$424,000

To:

Sq Ft3,688DeedBook 13165, Page 40607

Property Sale

Sale
$495,600
DeedBook 12786, Page 14601

Property Sale

Sale
$348,770
DeedBook 7740, Page 48620

Property Built

Built

Year Built: 2002