Skip to content

2521 Fire RoadEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1925

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 30, 1997

Property Information

Block605
Lot15
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page8

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,152
Acreage3.73

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$193,300
65%
Improvement Value:$105,100
35%
Total Assessment$298,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,008+0.2%
2024$9,990-0.4%
2023$10,032+1.8%
2022$9,850+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft2,152DeedBook 6214, Page 76

Property Built

Built

Year Built: 1925