Skip to content

12 Dorset AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block6101
Lot33
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,341
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,800
39%
Improvement Value:$93,500
61%
Total Assessment$153,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,142+0.2%
2024$5,132-0.4%
2023$5,154+1.8%
2022$5,060+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970