Skip to content

211 Folsom AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 17, 2006

Property Information

Block6111
Lot6
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,332
Acreage0.34

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
40%
Improvement Value:$88,800
60%
Total Assessment$148,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,984+0.2%
2024$4,975-0.4%
2023$4,996+1.8%
2022$4,905+2.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$83,000
DeedBook 5192, Page 276

Property Built

Built

Year Built: 1970