Skip to content

216 Spray AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1998

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 30, 2009

Property Information

Block6101
Lot50
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,856
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
29%
Improvement Value:$149,700
71%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,027+0.2%
2024$7,014-0.4%
2023$7,043+3.9%
2022$6,777+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft1,856DeedBook 13056, Page 69282

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 12012, Page 45473

Property Sale

Sale
$105,100
DeedBook 6328, Page 229

Property Built

Built

Year Built: 1998