Skip to content

35 Evergreen AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Owner
---
Last Sale Price
$318,500
Last Sale Date
Apr 18, 2025

Property Information

Block6101
Lot84
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,739
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
27%
Improvement Value:$162,000
73%
Total Assessment$221,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,439+0.2%
2024$7,426+33.8%
2023$5,551+1.8%
2022$5,450+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$318,500
Sq Ft1,739DeedBook 15746, Page 19120Recorded5/28/2025

Property Sale

Sale
$318,500

To:

DeedBook 15746, Page 19120

Property Sale

Sale
$291,500
Sq Ft1,739DeedBook 15263, Page 35148Recorded7/11/2022

Property Sale

Sale
$291,500

To:

DeedBook 15263, Page 35148

Property Built

Built

Year Built: 1970