Skip to content

307 Cricket DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Jul 29, 2022

Property Information

Block7207
Lot20
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24E

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,738
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$71,200
33%
Improvement Value:$143,600
67%
Total Assessment$214,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,204+2.2%
2024$7,048-0.4%
2023$7,077+1.8%
2022$6,949+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$345,000

To:

DeedBook 15380, Page 3929

Property Sale

Sale
$160,000

To:

DeedBook 7123, Page 3338

Property Sale

Sale
$117,000

To:

DeedBook 5102, Page 286

Property Built

Built

Year Built: 1975