Skip to content

313 Drexel AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$184,200
Last Sale Date
Nov 12, 2009

Property Information

Block6115
Lot7
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage996
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
47%
Improvement Value:$68,300
53%
Total Assessment$128,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,296+0.2%
2024$4,289-0.4%
2023$4,307+1.8%
2022$4,229+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$184,200

To:

Sq Ft996DeedBook 13079, Page 81916

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 7456, Page 47858

Property Built

Built

Year Built: 1970