Skip to content

301 Newark AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1970

Last Sale Price
$215,000
Last Sale Date
Nov 26, 2008

Property Information

Block6118
Lot1
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page24B

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage996
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,800
48%
Improvement Value:$64,100
52%
Total Assessment$123,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,156+0.2%
2024$4,148-0.4%
2023$4,166+1.8%
2022$4,090+2.8%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$215,000

To:

Sq Ft996DeedBook 12920, Page 87086

Property Sale

Sale
$227,000
DeedBook 12343, Page 51614

Property Sale

Sale
$124,000
DeedBook 7271, Page 69465

Property Built

Built

Year Built: 1970