Skip to content

21 Hartford DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$509,000
Last Sale Date
Feb 22, 2006

Property Information

Block6121
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,327
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,500
18%
Improvement Value:$296,200
82%
Total Assessment$359,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,064+0.2%
2024$12,043-0.4%
2023$12,093+1.8%
2022$11,874+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$509,000

To:

Sq Ft3,327DeedBook 12276, Page 20409

Property Sale

Sale
$410,030
DeedBook 12056, Page 64549

Property Built

Built

Year Built: 2005