Skip to content

15 Hartford DriveEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 2005

Last Sale Price
$413,911
Last Sale Date
Sep 6, 2005

Property Information

Block6121
Lot14
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,352
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,700
15%
Improvement Value:$343,300
85%
Total Assessment$404,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,550+0.2%
2024$13,526+14.9%
2023$11,767+1.8%
2022$11,554+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$413,911

To:

Sq Ft3,352DeedBook 12140, Page 99619

Property Built

Built

Year Built: 2005