Skip to content

75 South Mt.Airy AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1975

Last Sale Date
Dec 4, 2015

Property Information

Block6201
Lot16
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,022
Acreage2.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$56,300
30%
Improvement Value:$129,600
70%
Total Assessment$185,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,235+0.2%
2024$6,224-0.4%
2023$6,250+1.8%
2022$6,137+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975