Skip to content

57 South Mt.Airy AvenueEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1973

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Jan 18, 2008

Property Information

Block6201
Lot11
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage1,261
Acreage1.99

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$50,400
36%
Improvement Value:$89,600
64%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,696+0.2%
2024$4,687-0.4%
2023$4,707+1.8%
2022$4,621+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

Sq Ft1,261DeedBook 12774, Page 9498

Property Built

Built

Year Built: 1973