Skip to content

1 Clayton CourtEgg Harbor Township, NJ 08234

Built 1994

Last Sale Price
$146,000
Last Sale Date
Dec 25, 1996

Property Information

Block6201
Lot56
Qualifier---
CountyAtlantic
MunicipalityEgg Harbor Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningRG1
Sq Footage2,262
Acreage0.32

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$68,500
29%
Improvement Value:$169,000
71%
Total Assessment$237,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,966+0.2%
2024$7,952-0.4%
2023$7,985+1.8%
2022$7,840+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$146,000

To:

Sq Ft2,262DeedBook 6072, Page 19

Property Sale

Sale
$141,250
DeedBook 5647, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1994